Wellsboro's Acorn headlines All-Region girls track and field - 2012 NTL and District 4 News - WellsboroAthletics.com
 
 
 

Wellsboro's Acorn headlines All-Region girls track and field.

By: The Review | Towanda Daily Review | June 19, 2012 | Photo courtesy The Review

 

2012 All-Region Girls Track TeamWellsboro's Taylor Acorn once again put together an impressive year on the track, but took it one step further this season with an individual PIAA medal.

Acorn had the top times in the 100 (12.66), 200 (26.35) and 300 hurdles (45.80) while also being part of the top 4x100 relay (49.65) that medaled. Her long jump mark was also third best in the area.

 

All that added up made Acorn the All-Region girls' track Athlete of the Year.

The field Athlete of the Year is Northeast Bradford's Kelsey Carlsen.

Carlsen had the best javelin (147-feet, 5-inches) mark in the area and earned a PIAA medal. She also had the longest shot put throw (34-feet, 8-inches).

The Newcomer of the Year is Wellsboro's Lauren Bleggi. The freshman was a key cog in the 4x100 relay and had the third best 200 time in the area.

On First Team behind Acorn and Carlsen is Wyalusing's Erika Huffman, who was the best in the 800 (2:18.79) and 1600 (5:07.04). Troy's Casey Norton was the top 3200 (11:16.97) runner, Wellsboro's Raina Rogers was top in the 400 (58.98) and Sayre's Elyse Skerpon was the top 100 hurdler (16.20).

In the field Waverly's Sabrina Emms was first team in the long jump (16-feet, 10 1/2-inches), Wellsboro's Kimberly Acorn in the triple jump (34-feet, 4-inches), Tioga's Charlsie Bowen in the pole vault (10-feet, 6-inches) and Waverly's Hailey Moorehead in the discus (90-feet, 9-inches).

Towanda's Hailey Innocenzo and Athens' Jess Kopatz both made first team in the high jump (5-feet, 2-inches).

Wellsboro 4x100 relay of Acorn, Bleggi, Mikayla Palmer-Bacon and Rogers is on the first team, along with the Towanda 4x800 relay (9:49.80) of Destiny Foster, Victoria Ackley, Danielle Zatkos and Katelin Purdy.

Notre Dame's 4x400 relay (4:03.66) of Debora Diarra, Mary Pelkowski, Brittany Schutrum and Rachel Lamoreaux rounds out the first team.

Second Team consists of Athens' Laura Lockard in the 200 and 400, Tioga's Madison Tinney in the 100, Ackley in the 800, Norton in the 1600 and Foster in the 3200. Rogers is the second team 100 hurdler while Skerpon is the second team 300 hurdler.

In the field the second team is Sayre's Sarah Ostroski in the long jump, Cowanesque Valley's Hayley Painter in the high jump, Wyalusing's Savannah Schools in the triple jump, Wyalusing's Jess Carr in the pole vault, North Penn's Kelsey Tice and Moorehead in the shot put, North Penn's Kirsten Berguson in the discus and Athens' Danielle Stopper in the javelin.

The Third Team has Wyalusing's Morgan Sutton in the 100, Bleggi in the 200, Waverly's Kaylee Uhl in the 400, Pelkowski in the 800, Foster in the 1600, North Penn's Violet Learn in the 3200, Troy's Emily Hunsicker in the 100 hurdles and Wyalusing's Paighton Martin in the 300 hurdles.

In the field it's Acorn in the long jump, Emms in the triple jump, Wellsboro's Sarah Kramer and Skerpon in the pole vault, Wyalusing's Sarah LaFrance in the discus and North Penn's Debby Brown in the javelin.

All-Region Girls Track and Field

First Team

100: Taylor Acorn, Wellsboro
200: Taylor Acorn, Wellsboro
400: Raina Rogers, Wellsboro
800: Erika Huffman, Wyalusing
1600: Erika Huffman, Wyalusing
3200: Casey Norton, Troy
100H: Elyse Skerpon, Sayre
300H: Taylor Acorn, Wellsboro
Long Jump: Sabrina Emms, Waverly
Triple Jump: Kimberly Acorn, Wellsboro
High Jump: Hailey Innocenze, Towanda/Jess Kopatz, Athens
Pole Vault: Charlsie Bowen, Tioga
Shot Put: Kelsey Carlsen, NEB
Discus; Hailey Moorehead, Waverly
Javelin: Kelsey Carlsen, NEB
4x100: Wellsboro (Taylor Acorn, Lauren Bleggi, Raina Rogers, Mikayla Palmer-Bacon)
4x400: Notre Dame (Mary Pelkowski, Debora Diarra, Rachel Lamoreaux, Brittany Schutrum)
4x800: Towanda (Destiny Foster, Victoria Ackley, Danielle Zatkos, Katelin Purdy)

Second Team

100: Madison Tinney, Tioga
200: Laura Lockard, Athens
400: Laura Lockard, Athens
800: Victoria Ackley, Towanda
1600: Casey Norton, Troy
3200: Destiny Foster, Towanda
100H: Raina Rogers, Wellsboro
300H: Elyse Skerpon, Sayre
Long Jump: Sarah Ostroski, Sayre
High Jump: Hayley Painter, CV
Triple Jump: Savannah Schools, Wyalusing
Pole Vault: Jess Carr, Wyalusing
Shot Put: Kelsey Tice, North Penn/Hailey Moorehead, Waverly
Discus: Kirsten Berguson, North Penn
Javelin: Danille Stopper, Athens

Third Team

100: Morgan Sutton, Wyalusing
200: Lauren Bleggi, Wellsboro
400: Kaylee Uhl, Waverly
800: Mary Pelkowski, Notre Dame
1600: Destiny Foster, Towanda
3200: Violet Learn, North Penn
100H: Emily Hunsicker, Troy
300H: Paighton Martin, Wyalusing
Long Jump: Taylor Acorn, Wellsboro
Triple Jump: Sabrina Emms, Waverly
Pole Vault: Sarah Kramer, Wellsboro/Elyse Skerpon, Sayre
Discus: Sarah LaFrance, Wyalusing
Javelin: Debby Brown, North Penn